نورپردازی فروشگاهی و ویترین

نورپردازی فروشگاهی و ویترین

با توجه نقش پررنگ نورهای مصنوعی درتامین روشنایی و نیاز جامعه در این خصوص توضیحات مختصری در مورد نورپردازی فروشگاه ­ها و اصول اولیه آن به شرح ذیل تقدیم می­ گردد.

دکوریشن سهم عمده‌ای در جلب و جذب مشتری دارد. در کشور ما شاید دکور تنها به ساخت چند سازه ­ی چوبی ختم شود ولی باید دانست که می­ توان تمام حواس مشتری را از لحظه­ ی ورود به فروشگاه در اختیار گرفت؛ دیداری، شنیداری، بویایی و … بله حتی انتشار بوی داخل فروشگاه می­ تواند ابزاری برای معرفی فروشگاه باشد، شما هم پس از استشمام بوی چوب، نسبت به خریدن مصنوعات چوبی تحریک می­ شوید؟

فروشگاه‌های بزرگ برای داشتن ویترین و فضای جذاب‌تر با هم به رقابت می‌پردازند و خوب می‌دانند که داشتن ویترین جذاب‌تر و منحصربه‌­فرد یعنی جلب و جذب مشتری بیشتر و از طرفی هیچ چیز برای مشتریان آزار دهنده‌تر از ظاهر یکسان و یکنواخت مغازه‌ها نیست.

نورپردازی ویترین یکی از شیوه‌های موثر طراحی دکور و ویترین فروشگاه­ هاست.

در اکثر محیط­های داخلی از عمده ­ترین اهداف اولیه نورپردازی، ایجاد امنیت, سهولت تردد, تامین روشنایی برای قابل رویت نمودن فضا و بهره­ وری و بازدهی پرسنل است و از شیوه­ های نورپردازی مختلفی مانند استفاده از چراغ ­های سقفی روکار و توکار، آویزها و لوسترها، استند و آباژور و چراغ­ های سیلندری با نور هدایت شونده, انواع چراغ­ های نورمخفی و… برای تحقق این اهداف استفاده می ­شود.

نورپردازی فروشگاهی و ویترین

معمولا در فروشگاه­ های عمومی تأمین حداقل ۲۰۰ لوکس روشنایی ضروری است و بسته به نوع فعالیت، روشنایی پیشخوان بهتر است بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ لوکس تأمین شود.

برای بهتر دیده شدن اجسام چراغ­ ها باید به گونه­ ای قرار گیرند که کمترین سایه را ایجاد کرده و نور مستقیم آنها در مخروط دید افرادی که در تردد هستند و یا پشت میز نشسته و یا ایستاده­ اند قرار نگیرد. همچنین استفاده از نورهایی با نمود یا درصد بازتاب رنگ (CRI) بالا باعث کیفیت دید بهتر مشتریان و انتخاب دقیق­تر آنها خواهد شد.

معمولا با توجه به تاثیر رنگ نور روشن (انواع رنگ­ های سفید و آفتابی و یا ترکیبی) در روحیه مشتریان و ایجاد حس امنیت در معامله و اینکه مشتری در این شرایط احساس میکند هرانچه را که باید؛ دیده است، خرید و فروش در این اماکن راحت­ تر و سریع ­تر اتفاق می­ افتد.