چراغ های توکار سقفی

چراغ سقفی مربعی (روکار و توکار)

انسان ها از همان ابتدا بزرگترین آرمان خود را نور قرار دادند و با کشف ناخودآگاه آتش سریع دانستند که طبیعت نور و روش تسخیر آن را در دسترس آن ها قرار داده است، انسان ها این را به خوبی دانستند و آتش به انواع مختلف آن تا قرون اخیر به شکل های مختلف، روشن کننده محافل مختلف بود، اما با کشف نیروی برق و اختراع لامپ که احتمالا بتوانیم آن را مهمترین اختراع تمام دوران نام بدهیم، نور مسیری دیگری را پیمود و دیگر نتوانست از دست انسان بگریزد.

اینبار انسان ها بودند که به طبیعت غلبه کردند و با ساخته دست خود حکمرانی جدید خود را آغاز کردند، از آن روز به بعد نور و چراغ و … به شکل های مختلف مورد استفاده قرار گرفت.

یکی از بارزترین نمونه های این بکارگیری ساخت و تولید و استفاده چراغ سقفی در انواع مختلف آن می باشد.

در این مقاله قصد داریم سراغ این چراغ سقفی برویم و بیشتر با این سازه آشنا شویم، امروزه با گسترش استفاده از سقف های کاذب که به صورت تایل های ۶۰*۶۰ در ساختن سازها و مکان های صنعتی، اداری، سالن ها و بیمارستان ها و … استفاده می شود لزوم تولید این نوع چراغ بیشتر از قبل حس می شد و به همین منظور چراغ های سقفی ۶۰*۶۰ تولید و به بازار عرضه گردید.

بنابراین چراغ سقفی مزایای خاص خودش را دارد، و الخصوص پنل ال ای دی ۶۰*۶۰، از این رو مسلما می تواند یکی از گزینه های نورپردازی محسوب شود، بنابراین بیایید این چراغ سقفی را در انواع مختلف آن به خوبی بشناسیم.

چراغ سقفی مربع و کاربردهای آن

چراغ سقفی مربعی ۶۰*۶۰

چراغ سقفی و انواع مختلف آن

همانطور که در بالا بیان کردیم کاربردهای گسترده ای که چراغ های سقفی امروزه دارد باعث شده تا به این نکته برسیم که این نوع چراغ ها مسلما دارای یک سری ویژگی ها و امکانات مختلف است، این مزایای مختلف را می خواهیم از چند دید مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است از نام این محصول شروع کنیم.

چراغ سقفی مربعی:

چراغ سقفی مربعی

چراغ سقفی مربعی ۶۰*۶۰

امروزه در ساختن سازها و بناها از تایل های مربعی ۶۰*۶۰  برای ایجاد سقف های کاذب استفاده می شود و سازندگان چراغ ها برای اینکه برای این سازه ها بتوانند یک چراغ مناسب تولید کنند چراغ های ۶۰*۶۰ مربعی را طراحی و تولید کرده اند، قبل از تولید این چراغ های مربعی مجبور بودند که برای ایجاد روشنایی در سقف های کاذب تایل ها را برش زده و از چراغ های گرد، مربعی یا مستطیلی که در ابعاد کوچکتر تولید می شدند استفاده کنند.

ولی بخاطر پر کاربرد بودن تایل های ۶۰*۶۰ در سازهایی مثل سالن ها، ادارات و بیمارستان ها تولید کنندگان برای راحتی کار چراغ های سقفی مربعی ۶۰*۶۰ را تولید نمودند تا براحتی با برداشتن یک تایل و جایگزین کردن چراغ بجای آن دیگر نیازی به برش تایل نباشد و جلوه زیبایی را هم فراهم کند.

کاربرد تایل سقفی در آسمان مجازی:

آسمان مجازی چیست؟

آسمان مجازی یا سقف کاذب نورانی طرحدار، یک جعبه نوری است که تصویری از ابرها در آن در حال حرکت هستند و محیط کار لذت بخشی را برای کارمندان و کارکنان یک شرکت به همراه خواهد داشت.

کاربرد تایل سقفی در آسمان مجازی

آسمان مجازی

سقف کاذب آسمان مجازی پویا، احساس خوشایندی به کسانی که زیر آن کار می کنند می دهد.

آسمان مجازی ۲ نوع می باشد که به صورت تایل و به صورت کشسان، می باشد، با نور پردازی، تصویری از آسمان را مشاهده می کنید که باد ابرها را حرکت می دهد و به کسی که زیر آن قرار دارد احساس وسعت مکان و کار کردن در خارج از محیط کار و یا منزل را برای او تداعی می کند، به طوری که فرد تصور می کند در خارج از محیط کار و یا منزل و زیر آسمان قرار دارد.

آسمان مجازی کشسان و آسمان مجازی مشبک را محققان موسسه فرانهوفر اجرا کردند، که در آن با نور پردازی، فضایی ایجاد شد که ابرها در حال حرکت هستند، تمرکز اصلی در توسعه آسمان مجازی برای شبیه سازی شرایط نور طبیعی در یک روز ابری بود، برای رسیدن به این هدف محققان نور طبیعی را به دقت مورد بررسی قرار دادند برای اینکه طیفی از نور را توسط smd ها طوری طراحی کنند که حرکت ابرها در آسمان را شبیه سازی کنند.

آسمان مجازی نسل جدیدی از سقف های کاذب به حساب می آید که همراه با انواع سقف های کاذب استفاده می شود.

از آسمان مجازی به جای سقف کاذب استفاده کنید

اگه دوست ندارید سقف محل کار شما مثل اکثر ادارات عادی و سفید باشد می توانید از سقف کشسان استفاده کنید.

در بعضی معماری های ساختمان بخاطر اینکه یک سری تاسیسات یا عایق های صوتی و سازه های دیگر داخل سقف دیده نشود از سقف کاذب استفاده می کنند.

از نورپردازی استفاده کنید

اگه می خواهید آسمان مجازی شما زیبا تر از قبل دیده شود بهتر است از نورپردازی استفاده کنید، ۳ المانی که در این نوع از سقف ها استفاده می شود عبارتند از:

نورپردازی با استفاده از لامپ های FPL

نورپردازی با استفاده از لامپ های T4 و T5

نورپردازی با استفاده از LED این مورد اکنون جایگزین دو آیتم دیگر شده است

دیگر فقط یک کار می ماند، آن هم انتخاب تایل هاست که آسمان مورد علاقه خودتان را برای سقف محل کارتان داشته باشید.

منظور از تایل چیست؟

تایل عبارت است از سطوح با شیار و خطوط متقاطع مربع و مستطیل شکل ۳۰cm و ۶۰cm و … که از پانل های آلومینیومی، مینرال (الیاف معدنی)، گچی، … پر گردیده است، پانل ها با نیروی عمود بر سطح جا خورده و یا از جا خارج می شوند، قابلیت جذب صوت و کاهش حجم و القای مختصات دو بعدی، … از دیگر ویژگی های آنها می باشد.

روی تایل ها تصایر با کیفیتی از آسمان و المان های طبیعی مثل ابر و پرنده و درخت و … و یا حتی از المان های غیر طبیعی مثل (بالن و هواپیما و…) مطابق با سلیقه ی شما استفاده می شود.

پنل بودن چراغ سقفی در سقف های کاذب

در بالا اشاره ای جزئی به پنل بودن این نوع چراغ ها داشته ایم. گرچه این نوع چراغ سقفی مربعی به یُمن تایل سقفی مربع روکار می تواند در سقف های معمولی و گچی (غیر کاذب) نصب شود اما اصلی ترین کارایی این نوع چراغ سقفی در سقف های کاذب، می باشد، و همانطور که بیان کردیم چراغ توکار سقفی مربعی در انواع مختلف آن می تواند جزئی از این سقف کاذب باشد و قطعه ای از قطعات آن محسوب شود.

این ویژگی خود یک مزیت بزرگ محسوب می شود، اولا این که در انتخاب جای گذاری این چراغ ها دست طراح و صاحب کار کاملا باز است و می تواند به راحتی هرجایی را که نیاز دارد از این چراغ سقفی ال ای دی به شکل پانل استفاده کند و از طرف دیگر این توانایی تغییر در محل پانل ها و تایل سقفی مربع توکار باعث می شود که خلاقیت در نورپردازی داشته باشیم و خودمان میزان نور مورد نیازمان را تامین و انتخاب کنیم.

تقسیم نور مناسب در جاهای مختلف

لازم نیست در هر جای از محل کار نور زیاد یا کافی و مستقیم داشته باشند، ممکن است در جایی از محل، نور کمی بخواهیم یا نور مستقیم به دردمان نخورد، یا نوع طراحی ما به شکل مدرن باشد و نخواهیم لزوما چراغ سقفی را در یک راستا قرار دهیم، این ها تمام امکاناتی است که به لطف تایل سقفی و ویژگی پانل بودن چراغ سقفی مربعی ایجاد می شود.

بنابراین پیشنهاد می دهیم که اگر قصد دارید از این چراغ سقفی برای نورپردازی محل کار خود استفاده کنید، کمی خلاقیت نیز به خرج دهید، زیرا امکانات این چراغ سقفی این امکان را به خوبی در اختیار شما می گذارد و به نوعی حیف است که از آن استفاده نکنید.

اما چراغ سقفی led مانند هر وسیله ای دیگر طی طول مدت زمان، تغییرات بسیاری داشته است و دچار تغییر و تحولات خاصی شده است و عمدتا این تغییرات در راستای جنبه بصری آن بوده است، در ادامه بیشتر می خواهیم از این ویژگی صحبت کنیم.

چراغ سقفی مربع

چراغ سقفی مربعی روکار

جنبه های بصری نوین در چراغ سقفی مربعی

در بالا با بیان انواع مزیت های کاربردی چراغ سقفی مربعی به این نتیجه رسیدیم که تا الان نسبت به سایر انواع چراغ سقفی ها این نوع چراغ ها بسیار مفید و پرکاربرد محسوب می شود. اما هنوز ویژگی ها و مزایای مثبت این محصول تمام نشده است.

تولیدکنندگان چراغ سقفی مربعی در انواع مختلف آن (معروف ترین حالت آن چراغ سقفی ۶۰*۶۰) امروزه توجه بسیاری به جنبه های بصری آن کرده اند. در اصل امروزه مبحث دکوراسیون و طراحی آن تبدیل به یک مبحث اساسی شده است و از حالت جنبی آن خارج شده، به گونه ای که در منزل یا محل کار کوچکترین جز نیز در طراحی دکور مهم و تاثیر گذار است و نباید هیچ جزئیاتی را فراموش کنیم.

از این رو به نظر می آید عاقلانه نیست که چراغ سقفی مربعی به این بزرگی را فراموش کنیم و سعی کنیم آن را نبینیم. نورپردازی از گذشته تا امروز در طراحی و دکوراسیون همیشه مطرح بوده است اما امروزه وسایل این نورپردازی نیز در این داستان تاثیر گذار می باشد. از طرف دیگر، ویژگی پانل بودن و توانایی گسترش یا کم کردن چراغ سقفی مربعی امکان خوبی برای طراحان دکوراسیون قرار داده است که بتوانند با کمی خلاقیت و تعویض چند پانل اطراف محیطی دلپذیر و زیبا را بسازند.

جایگزین تایل های سقفی

البته در این مسیر خود تایل سقفی روکار یا تایل سقفی توکار نیز بسیار می تواند موثر باشد، بنابراین در حالت کلی و به شکل خلاصه می توان گفت که چراغ سقفی تنها یک عامل نورپردازی نیست بلکه می تواند ویژگی هایی فراتر از این حرف ها داشته باشد.

این ویژگی ها بیشتر در داستان جنبه های بصری خلاصه می شود، از این روست که به نظر می آید یک دلیل مهم دیگر برای انتخاب این نوع چراغ ها پیدا کردیم و می توانیم از این کشف خودمان راضی باشیم و لذت ببریم، با این حال بهتر است در انتهای مطلب عمومی ترین شکل ها و جنبه های بصری این نوع چراغ ها را مورد بررسی قرار دهیم.

دو طرح دیگر چراغ های سقفی

دو نوع طرح دیگر در بین این چراغ ها وجود دارد و بسیار همه گیر محسوب می شود، نوع چهار خانه مشبک ترکیبی آفتابی و مهتابی و نوع دیگر نچرال مشبک است.

نچرال مشبک

چهار خانه مشبک مهتابی

این که کدام یک از انواع این طرح ها را انتخاب کنید و مورد استفاده قرار دهید، بستگی به خودتان و سلیقه خودتان دارد، تقریبا در نوع نورپردازی و قدرت و شدت این نور ها تاثیر چندانی ندارد.

نچرال مشبک

نچرال مشبک

نوع نچرال مشبک چراغ سقفی نیز ممکن است کمی بتواند نور را به حالت تیز دربیاورد که در موارد خاصی مهم است.

شاید بتوان دلیل های مختلفی برای استفاده از این نوع چراغ ها شمرد، مهمترین دلیل این اتفاق این است که این نوع طرح ها معمولا برای انواع مختلف دکوراسیون ها و سلیقه ها می تواند مناسب باشد.

در حقیقت به طور خلاصه می توانیم بگوییم که پنل LED 60*60 چه به صورت روکار باشد و چه به صورت توکار باشد، می تواند برای انواع محیط های اداری و باشگاه ها و بیمارستان ها و … مفید باشند.

مهم ترین دلیل محبوبیت این نوع چراغ ها را می توان در نوع طراحی کلی آن یعنی مربع بودن آن دانست، بجز این تبدیل شدن به قطعه ای جدا در پانل های سقف های کاذب توانسته محبوبیت های بسیاری را برای خود به همراه بیاورد، اما نباید به هیچ روی از جنبه های بصری این وسیله غافل شویم.

شرکت آذرلایت ارائه دهنده انواع پنل های ال ای دی ۶۰*۶۰ در دو مدل روکار و توکار و در توان های ۴۰W تا ۱۰۰W می باشد.

برای سفارش با ما در تماس باشید:

آدرس دفتر ما: تهران، خیابان جمهوری، ساختمان آلومینیوم،  طبقه اول جنوبی، واحد ۱۲۰

تلفن های تماس ما:

۶۶۷۲۴۲۳۲-۳۳۹۸۲۳۲۵

۶۶۷۰۰۶۴۰-۶۶۷۰۸۳۱۳

۶۶۷۰۷۲۰۰-۶۶۷۰۰۵۴۰