وال واشر ال ای دی چیست؟ کاربردهای وال واشر کدامند؟

وال واشر چیست؟

برای گفتن از والواشر و کاربرد های آن بهتر است داستان را از جایی دیگر شروع کنیم، آن چیزی که باعث می شود ما بتوانیم این دنیا را ببینیم و از قدرت بینایی خود استفاده کنیم، وجود نور است.

نور در زندگی ما شاید بیشتر از اکسیژن تاثیر داشته باشد. اما درست به اندازه اکسیژن و هوا زمانی که نبودشان احساس شوند، اهمیت آنها نمایان می شود. انسان بعد از کشف نیروی الکتریسیته هنوز در رویای تسخیر نور بود و با اختراع اولین لامپ، نور به بردگی انسان ها درآمد.

این بردگی از آن روز تا کنون به شکل ها و روش های مختلفی صورت گرفته است که گاهی این روش ها برای خود طبیعت خطر آفرین بودند و برخی نیز برای انسان ها، با این حال انسان این بردگی را دوست دارد. زیرا یک نیروی بینهایت در دستانش می باشد.

نور ایده آل:

از این رو بسیاری از ما دوست داریم در زندگی شخصی و کاری خود، در محل هایی حضور داشته باشیم که نور مورد علاقه ما را داشته باشد و اگر بتوانیم حتما تغییرات لازم را برای رسیدن به آن نور ایده آل انجام می دهیم. اما همیشه یک نکته را به شکل ذاتی دوست داریم رعایت کنیم و آن این است که هیچ گاه نورپردازی را به طور مستقیم به چشممان نزنیم. علتش هم ساده است.

چرا که ما با خود نور کاری نداریم، آن چیزی که ما می بینیم حاصل بازتاب نور می باشد، همین یک جمله توانسته دست طراحان و نورپردازان را بسیار باز بگذارد و از یک محیط ساده یک محیط بسیار هیجان انگیز بسازند.

البته که این خلاقیت طراحان منجر به ایجاد خلاقیت در تولیدکنندگان و صنعتگران شده است. از این رو در صنعتی که قدمتش به اختراع اولین لامپ می رسد، امروز خلاقیت آن ها را به وال واشر ال ای دی رسانده است. در این مقاله قصد داریم از این محصول جالب و هیجان انگیز در عین سادگی،  صحبت کنیم و آن را بیشتر بشناسیم.

والواشر از نام تا اجرا

یکی از مهمترین مدخل هایی که می توان از طریق آن به عمق مطلب پی برد و دانست کار اصلی وسیله، با هر چیز دیگری چیست، نام آن می باشد. در حقیقت نام هر خدمت یا وسیله یا هر چیز دیگری بر اساس کارایی است که انجام می دهد. از این رو برای دانستن این که والواشر led چیست و چه کارایی دارد بهتر است نام آن را تحلیل کنیم.

تعریف وال واشر:

کلمه والواشر از دو جز وال و واشر تشکیل شده است. در پاسخ سوال وال واشر چیست؟ کاربردهای وال واشر کدامند؟ مهمترین جزئی که می تواند در نام این وسیله به ما کمک کند. ” وال ” یا همان دیوار می باشد. البته قبل از تحلیل کلمه والواشر باید یک نکته را حتما بدانیم و آن این است که این وسیله مرتبط با صنعت نورپردازی می باشد.

 با این حال وقتی به کلمه وال یا همان دیوار در این کلمه و نام می رسیم متوجه می شویم که این وسیله چیزی مرتبط با دیوار است و قرار است رابطی بین نور و دیوار ایجاد کند. دقیقا بخاطر ایجاد همچنین رابطه ای جزء دوم، یعنی واشر نیز به نام والواشر اضافه شد.

بنابراین اگر بخواهیم در کل، تعریفی یک خطی و دقیق از والواشر ارائه بدهیم به این می رسیم که: وال واشر وسیله ای است برای نورپردازی که در نزدیکی دیوار نصب می شود و باعث می شود نوری عمودی به آن بتابد.

اما هنوز یک جزء پنهان را در این نام واکاوی نکردیم. و آن جزء led می باشد. برای گفتن از آن و علت حضور آن در والواشر باید کمی توضیح بیشتری داد و از کمی قبل تر شروع کرد. از جایی که باید پرسید اصلا چرا ما بخواهیم که دیواری را نورپردازی کنیم و اگر این کار را بکنیم نمای ساختمان به واسطه همین وال واشرها آیا خراب نمی شود؟ پاسخ سوال اول که تقریبا واضح است. دقیقا به همان علت که از سنگ و … برای زیبایی نمای ساختمان استفاده می کنیم. از نورپردازی نیز می توانیم برای همین منظور استفاده کنیم. اما برای پاسخ به سوال دوم بهتر است کمی بحث کنیم.

والواشر از نام تا اجرا

وال واشرهای ال ای دی

کاربرد آسان وال واشرها

همانطور که در بالا بحث کردیم به این نتیجه رسیدیم که نمای ساختمان می تواند از نور به عنوان یک زینت برای خود استفاده کند اما این زینت به تنهایی نمی تواند حضور داشته باشد و ناچار وسایلی همچون پروژکتور و … نیاز دارد.

بنابراین ناخواسته باید وسایلی اضافی را در سر رو روی ساختمان و نمای آن تحمل کنیم. از این رو طراحان و تولید کنندگان دست به کاری جالب زدند و سعی کردن این مزاحم ناخواسته را پنهان کنند، آنها می دانستند که همیشه در نمای ساختمان و حتی در مکان های داخلی لبه هایی وجود دارد. داخل این لبه ها عموما بهترین جا  برای پنهان کردن می باشد. از این رو والواشر را طراحی و تولید کردند.

وسیله ای که بیشتر طول دارد تا عرض و ارتفاع، از این رو نوری کاملا خطی را برای نورپردازان به همراه دارد. این طراحی مهندسان و معماران ساختمان را به نوعی به سمتی سوق داد که خود با دستان خود و با طراحی های خودخواسته این لبه ها را ایجاد کنند و آن را مناسب جایگذاری والواشرها کردند.

نورپردازی وسیع:

اما یک ابهام وجود دارد و آن این که یک وسیله کوچک چگونه می تواند تقریبا قسمتی وسیعی از محدوده خود را روشن و نورپردازی کند و این نورپردازی به شکل زنده وبراق و تیز (شارپ) از چند صد متر دورتر نیز دیده می شود. این ابهام همان دلیلی شد که قسمت پنهان نام والواشر یعنی ال ای دی وارد کار می شود.

ال ای دی ها دقیقا این قدرت را دارند که در عین کم حجم بودن و البته کم مصرف بودن و دارا بودن از عمر طولانی، قدرت بالاتری داشته باشند و بسیار برای بیننده نورهای آن جذاب و دیدنی باشد.

از این رو است که اکثرا در کنار نام والواشر نام ال ای دی به شکل های مختلفی چون: والواشر led ، وال واشر led و led وال واشر و … قرار دارد. اما تمام کار و مزیت های ال ای دی برای والواشر ها نبوده و نیست.

دیگر مزیت های ال ای دی و تاثیر آن در والواشر

شاید بتوان اختراع ال ای دی را مهمترین اختراع بشریت بعد از اختراع لامپ در زمینه نورپردازی دانست.

این اختراع در حقیقت دنیای نور و نورپردازی را دچار یک تحول بزرگ کرد و کاری کرد که نورپردازی و استفاده از نور دلیلی جدا از دلیل روشنایی داشته باشد. دلایلی چون زیبایی، دادن دیدی دیگر و … بیشتر به خاطر وجود و اختراع همین ال ای دی ها می باشند.

تولید انواع رنگ های اصلی:

خود والواشر نیز به نوعی مدیون به همین led هاست. اما والواشرها تنها به خاطر اندازه و قدرت نورپردازی خود مدیون ای ای دی ها نیستند. یکی از مهمترین و جذاب ترین ویژگی های ال ای دی ها این است که توانایی تولید انواع رنگ های اصلی را دارند و حتی می توانند این رنگ های اصلی را ترکیب و سراغ رنگ های فرعی بروند و در نهایت هر رنگی را تولید کنند.

وال واشر در نمای ساختمان

وال واشر ال ای دی در نمای ساختمان

این یک ویژگی فوق جذاب محسوب می شود و این چیزی است که هر طراح و کارفرمایی آرزوی آن را دارد. زیرا با استفاده از این حرکت شما نه تنها خود نور را، بلکه ذات نور را نیز به بردگی خود درآورده اید و می توانید هر طور که می خواهید از آن استفاده کنید.

البته این نکته را نیز در یاد داشته باشید که ال ای دی ها قابل برنامه ریزی و برنامه نویسی نیز هستند. از این رو می توان به نور حرکت داد و به نوعی آن را زنده کرد و همه و همه این ها وابسته به این است که ما و طراحان چگونه از آن استفاده کنیم.

اما به جز این یک ویژگی دیگر والواشر که بد نیست از آن در اینجا سخن گفته شود توانایی نورپردازی آن در جهت های دلخواه می باشد. در کلام بهتر وال واشرها دارای گردنی متحرک و قابل فیکس می باشند که باعث می  شود طراح بتواند این نور خطی را به شکل های مختلفی به جسمی که می خواهد بتاباند.

البته در سال های گذشته والواشرهای متحرک و قابل تنظیم از راه دور نیز ساخته و تولید شده اند که توانسته مشتریان خود را بیش از گذشته راضی نگه دارد. 

دیگر کاربردهای وال واشر ال ای دی

اما تمام کاربردهای وال واشرها تنها مرتبط به نمای ساختمانی نمی باشد، در این مقاله گر چه بیشتر از این کاربرد ویژگی سخن گفته شد اما بیشتر هدف ما این بود که از آن به عنوان یک مثال برای توضیح بیشتر وال واشر استفاده کنیم، وگرنه والواشرها کاربردهای متنوعی دارند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روشنایی داخلی فروشگاه ها و رستوران ها و خانه ها استفاده در گلخانه های صنعتی و یا خانگی:

این ویژگی به خاطر وجود ای ای دی ها می باشد. زیرا ای ای دی ها با فرکانس نوری که می توانند تولید کنند باعث رشد سریع گیاهان می شوند.

ایجاد نورپردازی در آکواریوم های صنعتی و خانگی:

والواشرها به خاطر حجم و اندازه کوچکی که دارند می توانند در بسیاری از جاها حضور داشته باشند که یکی از آنها همین آکواریوم هاست که می توان با کمی نورپردازی حرفه ای و طبیعی، محیطی زیبا و طبیعی را فراهم کرد.

موارد بهداشتی و پزشکی:

ال ای دی ها فراتر از چیزی که فکر می کنید می توانند کارایی داشته باشند، یکی از مهمترین این کارایی که در علم پزشکی است، مهندسان علوم پزشکی و تجهیز آلات آن با استفاده از نور ال ای دی و فرکانس آن می توانند وسایل و اجسام مختلف را ضد عفونی کنند. از این رو والواشرها در صنعت پزشکی نیز کارایی و کاربرد دارد.

جشن ها و شادی ها:

یکی از لوازم امروزی که بسیار هم می تواند جذاب و دلفریب باشد. وسایلی هستند که تحت فرکانس خاصی نوری خاص از خود بروز می دهند که در مواقع عادی دیده نمی شوند. این لوازم به نوعی به یک مکمل احتیاج دارند که ال ای دی ها نقش این مکمل را بازی می کنند. از این رو وجود والواشر در جشن ها نیز چندان دور از انتظار نمی باشد.

در کل، وقتی به کاربرد اصلی و دیگر کاربردهای وال واشرهای ال ای دی نگاه می کنیم، متوجه می شویم که عمده ترین کارایی این وسیله بخاطر وجود لامپ های ال ای دی است. بنابراین چندان دور از واقعیت نیست که بگوییم این ال ای دی ها هستند که انقلاب نور و نورپردازی را رقم زده اند.

تولید انواع رنگ های اصلی

دیگر کاربردهای وال واشر

سخن آخر و جمع بندی درباره والواشر ال ای دی

ما در این مقاله سعی کردیم به زبان ساده و بسیار خودمانی از وسیله ای حرف بزنیم که کم و بیش در جامعه آن را دیده ایم. حال این دیدن ما ممکن است به شکل مستقیم نبوده باشد و تنها اثرات آن را دیده باشیم. مانند خانه ای که در شب مانند ستاره ای می درخشد.

اما نکته ای که در اینجا بهتر است آن را بیان کنیم این است که یکی از ویژگی های مطرح شده و بسیار مهم برای والواشرها اندازه کوچک آن ها بود. شاید تصور کنید که لزوما وال واشرهای ال ای دی باید در همان ابعاد کوچک مورد استفاده قرار بگیرند. گرچه کوچک و کم حجم بودن،  یک مزیت بزرگ محسوب می شود، اما با کنار هم گذاشتن والواشرها به این نتیجه می رسیم که می توان از آن در جاهایی بزرگ و برای کارهایی بزرگ تر نیز استفاده کرد.

در حقیقت وال واشر چون اسباب بازی لگو می باشد، از ابعاد کوچک ساخته شده اند اما قابلیت چفت شدن و کنار یکدیگر قرار گرفتن را نیز دارند. از این رو می تواند دست هر طراح نورپردازی را باز بگذارد تا هرچه می خواهد ایجاد کند و نشان دهد.

نکته پایانی:

در نهایت می توان گفت که والواشرهای ال ای دی علاوه بر تمام ویژگی ها و خوبی ها و کاربردهایی که دارند یکی از بزرگترین کاربردشان، زیبا کردن شهرمان می باشد. در حقیقت زیبایی شهر به زیبایی ساختمان آن جاست و زیبایی ساختمان ها یعنی زیبایی مردمان آن شهر، وقتی شهری با این وسیله کوچک اما پرکاربرد زیبا شود، می تواند تاثیری فوق العاده بر غریبه ای بگذارد که تازه به شهر آمده و باعث می شود احترام بیشتری بر مردمان این شهر بگذارد. بنابراین شاید وال واشر ال ای دی بتواند یک گزینه مناسب و قابل پیشنهاد باشد که به واسطه آن و البته داشتن یک طراح نور مناسب می توانید فضایی جالب برای ساختمان و البته شهر خود درست کنید.

مشخصات انواع وال واشرهای (wallwasher) ارائه شده توسط شرکت آذرلایت:

انواع وال واشر الیدی (LED Wall Washer Light) از نظر طیف رنگ:

وال واشر تک رنگ

وال واشر دو رنگ ترکیبی

وال واشر مولتی کالر

وال واشر فول کالر

وال واشر با ریموت کنترل

وال واشر پرچم

وال واشر فول کالر رونده

مشخصات بدنه وال واشر:

دارای شیشه سکوریت، درپوش و گلند فلزی جهت آب بندی کامل

 ابعاد: (۱۰۰-۵۰-۴۰-۳۰-۱۵-۱۰) cm *۴.۵*۷ و حتی ۲ و ۳ متر

بدنه آلومینیومی جهت دفع کامل حرارت

وزن: kg۱.۷۸۰ بر متر

مشخصات فنی وال واشر:

توان مصرفی:   3W-36W- 24W- 18W- 15W- 12W- 9W- 6W

رنگ­ بندی: تک رنگ، RGB، فول کالر

شارنوری چراغ: بسته به طیف نور از W – ۱۶۰ Lm/W/ Lm50  

ولتاژ کاری: AC / 110 – 220 12V و ۲۴V

درجه حفاظت (IP65) و دارای استحکام بالا در محیط خارجی

امکان تنظیم زاویه نصب و قابلیت دستیابی به بهترین منحنی توزیع نور

طول عمر بالا به واسطه استفاده از LED Driver با کمترین اتلاف انرژی و طراحی حرارتی مطلوب

طراحی ویژه جهت نورپردازی بناهای تاریخی، ساختمان ها و محیط های داخلی و خارجی، وال واشر پرچمی در سه رنگ سبز، سفید و قرمز، در ابعاد دو متری و سه متری با درجه حفاظت (IP55) بنا بر سفارش نیز ارائه می گردد.

برای سفارش تولید انواع وال واشر با ما در تماس باشید:

آدرس دفتر ما: تهران، خیابان جمهوری، ساختمان آلومینیوم،  طبقه اول جنوبی، واحد ۱۲۰

تلفن های تماس ما:

۶۶۷۲۴۲۳۲-۳۳۹۸۲۳۲۵

۶۶۷۰۰۶۴۰-۶۶۷۰۸۳۱۳

۶۶۷۰۷۲۰۰-۶۶۷۰۰۵۴۰